Тэма: «Пытальныя сказы»
Мэта: фарміраванне паняцця пра пытальныя сказы.
Задачы: 1. Вучыць выкарыстоўваць адпаведны знак прыпынку пры афармленні іх на пісьме.
2. Развіваць вусную і пісьмовую мову дзяцей.
3. Выхоўваць павагу да працы.
Ход урока
1.Арганізацыйны этап.
- Добрай раніцы.Сядайце
Празвінеў званок вясёлы,
Мы ўрок пачаць гатовы.
Добра будзем працаваць,
А гасцям хвілін прыемных
Разам з намі адчуваць. (А.Зянько)
2.Моўная размінка.
-Вучымся чытаць тэкст выразна.
Хто запальвае заранку?
Хто расінку сее ранку?
Ці далёка вырай знік?
Дзе жыве ён, чараўнік?
Хто ваўка загнаў у клетку?
Дзе мароз гуляе ўлетку?
У мяне пытанняў стос,
Не пацягне і паравоз.
Можа знае хтосьці з вас?
Дык прышліце мне адказ?
Перакладчык:
Заранка- утренняя звезда
Вырай- теплые края
Чараўнік- волшебник
Стос- стопка,горка
3.Чыстапісанне.Слоўнікавая работа.
-Здагадайцеся, хто для вас падрыхтаваў чыстапісанне. Паслухайце загадку:
Хто ж такі ў асеннім лесе
Між асінак дзвюх
Сетку белую павесіў,
Каб лавіла мух?(Павук)
-Ён для вас сплёў сапраўдныя ўзоры. Адкрыйце сшыткі, запішыце сённяшнюю дату , класная работа. А потым запішыце гэтыя спалучэнні ў свае сшыткі. Пішыце прыгожа. Сачыце за нахілам.
Павук павучок павуціна павуцінка
-Вы, канешна,здагадаліся, што павук- гэта новае слоўнікавае слова, і яго трэба запомніць.
Павучок- ткач-ткачок-
Се(у,ў) на маленькі сучок.
Павуцінне сваё пра(у,ў)
І на голейку снава(у,ў).
Нітку да ніткі-
Камарам на світкі.
- Давайце ўсе разам прачытаем гэты верш. І паспрабуем уставіць прапушчаныя літары. (Вучні вусна тлумачаць напісанне галосных).
4.Паведамленне тэмы ўрока.
-Звернемся зноў да верша А.Зянько “Хто запальвае заранку?”. Якія сказы сустрэліся ў вершы?(Апавядальныя і пытальныя)
-Прачытайце толькі пытальныя сказы.Як яны ўтвораны?
-Які знак прыпынку стаіць у канцы сказаў?
-Сёння на ўроку мы паглыбім веды пра пытальныя сказы і будзем вучыцца ветліва размаўляць з дапамогай пытальных сказаў.
5.Паўтарэнне засвоеных ведаў.
-Якія сказы называюцца пытальнымі?(У якіх заключаецца пытанне)
-Як змяняецца інтанацыя пры вымаўленні самага важнага слова ў сказе?(Самае важнае слова вымаўляецца больш моцна)
Работа па падручніку.
Выкананне практыкавання 104(вусна)
-Прачытайце.Выканайце заданне Мовы.
Адказы вучняў-( Прывітанне . Як правёў учора дзень ?
Дзякуй добра. А ты як?
Дзякуй , я таксама добра.)
Наступнае практыкаванне 105
-Прачытайце размову бабулі з унукам.Аднавіце прапушчаныя пытальныя сказы па адказах.
-Добры вечар, бабуля! Як ты сёння адчуваеш сябе?
-Дзякуй, сёння адчуваю сябе лепш. Як успехі ў школе?
Дзякуй. Учора атрымаў дзве дзявяткі. Калі да нас пріедзеш?
-Я прыеду да вас, як толькі папраўлюся.
-Да сустрэчы.
-Бывай, Алесік.
-Запішыце пытальныя сказы, якія вы ўставілі ў размову.
Наступнае практыкаванне 106
-Прачытайце
-Адкажыце на пытанні. Параўнайце свае адказы з адказамі казачных герояў: думка; імя,назва; зямлі; на агні.
Спішыце 2-е і 3-е пытанні. Устаўце прапушчаныя літры.
Фізкультхвілінка
-У вас на парце ляжаць лісточкі з заданнямі , вам неабходна выканаць іх .
-Устаўце прапушчаныя літары.
Які знак прыпынку трэба паставіць?
Хто так грукае ў акно(?)
Гэта вы, сінічкі(?)
Я прачнулася даўно,
Запляла касічкі(.)
Вось надзену кажушок,
Выбегу на ганак(.)
3 лесвіцы змяту сняжок,
Вынесу сняданак(.)
Кажушок- полушубок
Наступнае практыкаванне 107(вусна)
-Прачытайце, як трэба пытацца пра час і дказваць на такія пытанні.
-Па гэтым узоры задайце пытанне суседу па парце. А ён няхай адкажа вам.
(-У колькі гадзін ты кладзешся спаць?
-У дзесяць. І г.д.)
Наступнае практыкаванне 108
-Прачытайце
-З якіх слоў можна пачаць ветлівае пытанне? (Будзьце ласкавы, скажыце, калі ласка, ці не падскажыце)
-Спішыце гэтыя словы.
Наступнае практыкаванне 109 (вусна)
-Прачытайце
-Якія пытанні вы задасце ў такіх абставінах? Якія ветлівыя словы выкарыстаеце?
6.Этап падвядзення вынікаў урока.
- Скажыце калі ласка, якая была тэма сенняшняга ўрока? (пытальныя сказы)
-Якія сказы называюць пытальнымі?( у якіх заключаецца пытанне)
-Які знак прыпынку ставіцца ў канцы гэтых сказаў?(Пытальнік)
Ацэнка работы класа.
7.Этап інфармацыі аб дамашнім заданні.
- Адкрывайце дзеннікі, запісываем дамашнее заданне.
с. 63, пр. 110
- Прачытай, калі ласка, что вам неабходна будзе зрабіць? Усім зразумела?
(-Прачытайце. Устаўляйце патрэбныя пытальныя словы.
Як на світанку прачынаецца зямля? Сонца шле на яе свае праменьчыкі. Лясы і палеткі радуюцца іх пяшчоце. А хто гэта ў бясхмарным небе разлівае салодкія і звонкія ноты? Ці пазнаў ты жаваранка?
-Якая літра праушчана ў словах? (Я)
-Спішыце, устаўляючы патрэбныя літары і словы.)
8.Этап рэфлексіі.
- А зараз працягніце прапанову.
Успомніў (ла)
Я Даведаўся (лась)
Зразумеў (ла)
Настаўнік____________
Метадыст_____________
|