| 
				
			 План урока по теме: Beautiful Nepal!10 class module 5a
 
 Цель: совершенствование коммуникативных навыков по теме “Holidays”,
 Задачи:
  Практические:
 1. Расширить объём ЛЕ по теме «Путешествие» на основе текста.
 2. Расширить объём оценочной лексики за счёт прилагательных (breathtaking, spectacular, amazing, noisy, wild, magnificent и др. и их антонимов)
  Образовательные:
 1.Совершенствовать навыки аудирования (извлекать необходимую информацию)
 2. Совершенствовать навыки поискового и изучающего чтения.
 3. Совершенствовать монологическую речь в связи с прочитанным.
  Развивающие:
 1.Совершенствовать компенсаторные умения (прогнозировать содержание текста, пользоваться языковой и контекстуальной догадкой при аудировании и чтении; игнорировать лексические трудности, использовать словарные замены в процессе общения).
 2. Совершенствовать умения получать сведения из иноязычных словарей.
  Воспитательная: способствовать формированию у обучающихся
 культурной непредвзятости, толерантности и социокультурной наблюдательности.
 
 Тип: комбинированный урок
 Оборудование:
 1.Книга для учащихся УМК «Английский в фокусе» 10, авторы Афанасьева О.В., Михеева И.В., Эванс В., Оби Б. (базовый уровень);
 2. образовательная платформа progressme.ru
 3. Презентация в форме фотоальбома
 
 Ход урока.
 I. Организационный момент.
 -Good afternoon, my dear friends!
 
 II. Постановка темы урока.
 Warm-up
 Развитие навыков говорения
 1. Read the statement. Do you agree with this statement why/why not?
 The world is a book and those who do not travel read only one page.
 2. Просмотр презентации с достопримечательностями всего мира.
 Do you know what is it? Where is this sightseeing/ tourist attraction is situated? What do you know about this country?
 
 3. Choose one piece of paper? Read the statement and express your opinion?
 1. I’m really scared to travel alone
 2. Traveling is not only my hobby but profession as well
 3. Only a few people have opportunities to travel
 4. I’ m always on the road
 5. People should travel more in future
 6. I can’t stand travelling with other people
 7. Travelling has broadened my mind
 
 I hope you’ll be satisfied because the lesson will be devoted to travelling to an unusual place. Look the pictures at the screen, listen this music and say me, please,
 “What associations do this music and these pictures bring to you?”
 
 Работа с лексикой. Развитие словарного запаса
 Отработка фразовых глаголов. Образовательная платформа progressme.ru (travelling / reading/ 2)
 Connect the collocations
 Do sth by accident
 Book in advance
 Go straight ahead
 Take or have a holiday
 Off the top of your head
 Plan a rout
 See the sights
 Go sightseeing
 Go on a trip
 Be on the way
 Read the text and replace some words or phrases with collocations.
 1. Go on a trip
 2. By accident
 3. Was on the way home
 4. Didn’t know off the top of my head
 5. Took a holiday
 6. Plan a rout
 
 Look at the at the list of phrasal verbs, connect them to the picture.
 Catch up with - догонять
 See off -проводить
 Pick up- забрать, подобрать
 Take off-
 Set out - отправиться
 Check in - зарегистрироваться
 Check out – проверить
 Get back – вернуться
 Keep up with – поспевать за
 
 Today we will be talking about travelling to beautiful Nepal.
 Слайд 3
 
 III. Предтекстовые упражнения.
 1. Аудирование.
 -Now open your books at page 82. Look at the travel diary .Where do you think the travelers were? What do you think they did or saw? (I think they climbed mountains, met local people and saw some beautiful scenery)
 2. Работа с новой лексикой.
 - You can see the new words in bold. Look at the screen and repeat after me.
 Delayed, beggars, barber, cracked, pavement, escaped, peaks, breathtaking, trekking, trail, shade, put up, ancient, annual, hired, tug-of-war contest, kick off, candlelit, craftsmen, handicrafts, drums, backpacks, nasty.
 3. Работа в парах.
 -Now work in pairs. Choose the necessary synonym or explanation to explain the words.
 delayed: late, held up
 beggars: poor people who ask strangers for money
 barber: male hairdresser
 escaped: got free
 peaks: tops of mountains
 local: belonging to a specific area
 ancient: very old
 annual: yearly
 nasty: mean; unpleasant
 craftsmen: people who make things with their hands
 Сайд 4-5
 
 V. После текстовые упражнения.
 2.-Look at the exercise 3 at page 82. Answer the questions.
 3. Ex. 4 p.83 a)
 -Read the task. Work in pairs.
 Взаимопроверка пар. Слайд 6
 breathtaking view
 spectacular scenery
 amazing sunrise
 friendly, young boys
 poor, happy villagers
 noisy contest
 wild parade
 magnificent Bhaktapur temples
 beautiful pottery
 cheap campsites and hotels
 amazing experiences
 2. Работа в группах.
 -Match these words with their antonyms. (Раздаточный материал)
 breathtaking≠ boring spectacular ≠ plain
 amazing ≠ usual friendly, young ≠ unfriendly, old
 poor, happy ≠ rich, unhappy noisy ≠ quiet
 wild≠ boring magnificent ≠ modest/plain
 beautiful≠ ugly cheap ≠ expensive
 amazing ≠ ordinary
 
 IV.Чтение текста. Пересказ каждой части текста.
 Tell me please what is every part of the text about?
 
 You have created the video about your favorite country.
 
 VII. Заключительный этап/подведение итогов урока, выставление оценок, объяснение домашнего задания.
 -So, pupils, answer the questions: What did you do on the lesson today? What did about speak today?
 Your homeworks:
 On the board:
 h/w 1) SB, p.83, ex.4, 6, 7 (см.с. 37); 2)WB, 5a
 
 The lesson is over! You may be free! Good -bye!
 
 
 |