What’s your favourite season? Диалогическая речь.
Цель: Совершенствование навыков диалогической речи
ВЦ: создавать условия для бережного отношения к природе, уважительному отношению к мнению других.
РЦ: создавать условия для развития когнитивных процессов.
ОЦ: обучать работе в сменных парах, обучать основам исследовательской деятельности, обучать работе с компьютерной мышкой.
СЗ: повторить ЛЕ по теме, повторить грамматические структуры, закрепить употребление ДЕ
-What’s the weather like today?
-It’s … .
-What’s the season now?
-It’s … .
-What’s your favourite season?
-It’s …
-Why?
-It’s … I can …
Совершенствовать навыки произношения, совершенствовать навыки письма.
Оборудование: ПК, мышки, USB –хаб, учебное пособие, карточки, маркеры, проблемные таблицы, набор звуков, мячик, магниты, разделители, «ладошки».
Технология: коммуникативная, с элементами ИКТ
Тип урока: урок совершенствования навыков
Вид урока: урок-игра
Ход урока:
Приветствие: -Good afternoon, students! Glad to see you today! Are you OK? Речевая разминка:- Look at the window! What’s the weather like today? What’s the season now?
Сообщение темы урока:- Do you like playing? Mike and Liz likes playing as well! Let’s play today and find out what your favourite season is!(The question is on the board and screen!)
-Take a mouse. (Презентация в Microsoft Mouse Mischief) Look and answer:
Is it sunny?
a. Yes
b. No
Is it rainy?
a. Yes
b. No
Does she play tennis?
a. Yes
b. No
Does he ski?
a. Yes
b. No
Does she play snowballs?
a. Yes
b. No
Do they skate?
a. Yes
b. No
Is it cloudy?
a. Yes
b. No
1. In spring I can …outside.
a. Play snowballs
b. Ski
c. Play tennis
d. Swim
2. In summer I can … outside.
a. Play football
b. Skate
c. Ski
d. Play ice hockey
3. In autumn I can … outside.
a. Swin
b. Play ice-hockey
c. Play snowballs
d. Play volleyball
4. In winter I can … outside.
a. Swim
b. Play football
c. Play snowballs
d. Play volleyball
5. What’s the weather like?
a. It’s sunny
b. It’s foggy
c. It’s warm
d. It’s rainy
6. What’s the weather like?
a. It’s snowy
b. It’s cold
c. It’s hot
d. It’s windy
7. What’s the weather like?
a. It’s rainy
b. It’s snowy
c. It’s cloudy
d. It’s hot
8. What’s the weather like?
a. It’s foggy
b. It’s warm
c. It’s rainy
d. It’s cloudy
Фонетическая разминка: - Let’s do tongue-exercises!
[w] – what’s, weather, warm, winter, windy
[ı] – windy, snowy, sunny, foggy, rainy, cloudy
[ð] – weather, the
Повторение ранее изученного материала:
-Fill in the missing letter. Look and write. (маркеры и карточки «Активная оценка») (Слова на экране):
w…rm, badmin…on, sno…balls, fo… …y, sprin…, pla…, baske…ball, ra…ny, s…nny, sk…te, a…tumn;
Контроль д/з:- Your home task was to complete the sentences. Let’s check up your homework:
In spring I can … .
In summer I can … .
In autumn I can … .
In winter I can … .
Основная часть:
-Listen and number (Слайды в Microsoft Multipoint Mischief+ pictures)
What’s the season?
Spring
pictures
Summer
Autumn
Winter
Script:
a. It’s cold.B-r-r-r! It’s snowy. It isn’t hot. Children can ski, skate, play ice-hockey and make a snowman. It’s … .
b. It’s warm. It’s sunny. Sometimes it’s rainy. We can go for a picnic. We can play badminton. We can’t swim. It’s … .
c. It’s hot. It’s sunny. We can play volleyball. We can play football. We can swim. We don’t go to school. It’s … .
d. It’s rainy. It’s cloudy. It’s windy. We can’t swim, we can’t play outside. It’s cold. It’s … .
Физкультминутка: -Take a card, go around the classroom and ask your classmates: What’s your favourite season?
Spring Summer Autumn Winter
Alesya
Danik
Dasha
Diana
Dima
Katya
Nastya
Vlad
-Let’s count! What’s the most favourite season in our group?
Look and say: (прием неподнятой руки)
Model: Dasha likes spring.
-It’ll be summer soon! We have got long holidays in summer! Liz and Mike are planning their holidays and you? They have got a travel guide! Let’s see!
(Картинки-ассоциации стран на экране):
India
Belarus
Britain
America
Canada
Antarctica
Russia
Greece
What’s the weather like in …?
What can we do there?
Выход на речь:
-Mike and Liz have got a present. Look! What’s it? It’s a ball! Let’s play!
Game “Catch a ball and answer the question”
1. What’s your favourite season?
2. What’s the weather like in …?
3. Why do you like …?
4. What can you do in…?
-Let’s work in pairs:
-You have got questions in the envelope. Find them! Read, ask and answer!
Questions in the envelopes:
What’s your favourite season?
Why?
What can we do in summer / spring/ winter/ autumn?
- Present your dialogues!
H/t: Learn the dialogue!
Рефлексия: -If you like our lesson, draw the sun! If you don’t understand something, draw a cloud! If you don’t like the lesson, draw rain!
Оценка деятельности (комментарии), выставление отметок.
-I was glad to see you today! Thank you for the lesson! See you!
|